Sözce'de sorgulama yapmak için bir kelime girin

budunbilim ne demek?

 - 5 sözlük, 5 sonuç.

BSTS / Budunbilim Terimleri Sözlüğü

budunbilim anlamı İng. ethnology Osm. etnoloji Alm. Völkerkunde, Ethnologie Fr.ethnologie
Özellikle ilkel diye nitelenen budunların, ama son otuz kırk yıldan beri ilkel diyemeyeceğimiz toplumların özdeksel ve tinsel kültür öğelerini dizgeli bir biçimde açıklayan; türlü kültürler arasında karşılaştırmalar yapan, insanlığın kültür tarihini açıklamaya çalışan, kültürel göçleri ve kültürün genel gelişme yasalarını araştıran bilim.

BSTS / Eğitim Terimleri Sözlüğü

budunbilim anlamı İng. ethnology Osm. ırkiyat Fr. éthnologie
İnsanı konu edinen, özellikle ilkel toplumları ve onların özdeksel ve tinsel kültür değerlerini inceleyen, kültürler arası ilişkiler üzerinde düzenli araştırmalar yapan ve kültürün genel gelişme yasalarını sapTamaya çalışan bilim.

BSTS / Halkbilim Terimleri Sözlüğü

budunbilim anlamı İng. ethnology Osm. etnoloji Alm. Ethnologie Fr.ethnologie
Kültürleri bütün boyutları içinde saptayarak bunların kaynak, gelişim, değişim ve tüm öteki sorunlarını birtakım sonuç, kural ya da yasaların yardımıyla çözmeğe çalışan bilim dalı. bakınız» halkbilim.

BSTS / Toplumbilim Terimleri

budunbilim anlamı İng. ethnology, cultural anthropology Osm. ırkiyat, etnoloji Fr. ethnologie
Yeryüzünde yaşıyan insan topluluklarının ya da toplumlarının özdeksel ve tinsel ekinlerini karşılaştırmalı olarak, birbirleriyle ilişkileri içinde inceleyerek ekinin genel oluşum ve gelişim yasalarını araştıran bilim dalı.

Türkçe - İngilizce

budunbilim anlamı
Ethnology

"budunbilim" için örnek kullanımlar

İsviçre'de yaşadı , 1940 'ların sonuna doğru ailesi boşanınca Godard etnoloji (budunbilim) okumak için 1949 yılında Sorbonne Üniversitesi ne girdi.
Kaynak: Jean-Luc Godard
geleneksel bilgelik öğretileri Afrika halklarının tasarım dünyasının budunbilim sel (etnolojik) açıdan araştırılmasında kullanılan yöntemlere dayanır
Kaynak: Afrika felsefesi
Simgesel mantıktan, matematikten, budunbilim ve dilbilimden kaynaklanan bu anlamlama kuramının inceleme aygıtı çç aşamadan oluşur:1.
Kaynak: Göstergebilim
Vagonmedya.com
2009-2024 © Sözce hakları saklıdır.