Sözce'de sorgulama yapmak için bir kelime girin

ızdıraplı ne demek?

 - 1 sözlük, 1 sonuç.

Güncel Türkçe Sözlük

ızdıraplı anlamı
sf. Izdırap veren, acılı, sıkıntılı: "Yavaş yavaş kendine gelen anne, ızdıraplı iniltileri arasında itiraz ediyordu." -P. Safa.

ızdıraplı eş anlamlısı

acılı
sf. 1. Acı katılmış olan: Acılı tarhana. 2. mec. Acısı olan, kederli: "Pek acılı bir geçmişi bulunan roman kahramanım burada bütün dertlerinden kurtulur." -A. Ağaoğlu.
sıkıntılı
sf. 1. Sıkıntısı olan: "Ağrılar kesilmeyince çok sıkıntılı vaziyete düştüm." -R. N. Güntekin. 2. Sıkıntı veren, çileli, kasvetli, meşakkatli, mukassi: "Son birkaç yılındaki oldukça sıkıntılı durumu bir yana bırakılacak olursa maddi bakımdan rahat, ortanın epey üstünde bir hayatı olmuştur." -A. Ş. Hisar.

"ızdıraplı" için örnek kullanımlar

Başka bir gözden aşkın ızdıraplı yüzünü romanı severlere çok iyi yansıtmış ve de özgün anlatımıyla okuyucuların gözüne girmiştir.
Kaynak: Vadideki Zambak
Kendini çok üzgün ve ızdıraplı hissederken şöyle dedi: "Baba, mümkünse bu kâse benden uzaklaştırılsın. Yine de benim değil, senin
Kaynak: Bahçede Izdırap
evlenmek için Fransa'dan ayrılan çok düşkün olduğu torunları ve oğlunun gidişinden sonra eşleriyle beraber yalnız kalarak ızdıraplı günler geçirdi.
Kaynak: Abdülmecid (halife)
Saltanatı: Carlos'un saltanat yılları çok ızdıraplı geçti. Ekonomi kötüye gitti, açlıklar başladı ve monarşinin gücü zayıfladı.
Kaynak: II. Carlos
Asperger sendromu tedavisi ızdıraplı belirtlilerle başa çıkmaya ve gelişim sırasında doğal yollarla elde edilemeyen, yaşa uygun sosyal,
Kaynak: Asperger sendromu

Yakın Kelimeler

Google Reklamları
(Tahmin etmek için bir harf girin)
Vagonmedya.com
2009-2024 © Sözce hakları saklıdır.