Sözce'de sorgulama yapmak için bir kelime girin

kın kanatlılar ne demek?

 - 4 sözlük, 4 sonuç.

BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü

kın kanatlılar anlamı İng. beetles Lat.Coleoptera Alm. Deckflügler Fr. coléoptères
(Yun. koleos: kın; pteryx: kanat) Çok hücrelilerden (Metazoa), eklem bacaklılar (Arthropoda) dalının, gerçek eklem bacaklılar (Euarthropoda) alt dalının, böcekler (Insecta) sınıfının, kanatlılar (Pterygota) alt sınıfından, büyüklük, biçim ve renk bakımından oldukça fazla değişiklikler gösteren, orta göğüs bölütü büyük, ön kanatlar elitra denen kın biçimindeki kanat örtülerine değişmiş, bazen elitrasız, zar gibi art kanatları uçmayı sağlayan, çiğneyici tip ağız parçalan bulunan, gelişmelerinde tüm başkalaşım görülen türleri olan bir familya. Altın böcek (Cetonia aurata), uğur böceği (Coccinella septempunctata), mayıs böceği (Melolontha vulgaris), ateş böceği (Lampyrus noctiluca), un böceği (Tenebrio molitor), buğday böceği (Calandra granaria), geyik böceği (Lucanus cervus), mercimek böceği (Bruchus lentis), su böceği (Hydrophilus caraboides), girinus (Gyrinus), klaviger (Claviger), pislik böceği (Ateuchus sacer) en iyi bilinen tür ve cinsleridir.

BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu

kın kanatlılar anlamı Osm. mugammed-ül-cenâh Lat.Coleoptera Fr.coléoptères
(zooloji)

BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

kın kanatlılar anlamı Lat.Coleoptera
Böcekler sınıfından, boynuzsu bir kın biçiminde olan, birinci çift kanatları uçmakta kullanılan, öteki iki kanatı vücudu örten, ağız parçaları çiğnemeye, parçalamaya elverişli bütünüyle başkalaşma gösteren bir takım.

Güncel Türkçe Sözlük

kın kanatlılar anlamı
ç. is. hay. b. Böcekler sınıfından, boynuzsu bir kın biçiminde olan birinci çift kanatları uçmakta kullanan öteki iki kanadı örten, ağız parçaları çiğnemeye, parçalamaya elverişli, bütünüyle başkalaşma gösteren bir takım.
Vagonmedya.com
2009-2023 © Sözce hakları saklıdır.