Sözce'de sorgulama yapmak için bir kelime girin

gril ne demek?

 - 1 sözlük, 1 sonuç.

Güncel Türkçe Sözlük

gril anlamı
is. Izgara.

gril eş anlamlısı

ızgara
is. (ızga'ra) 1. Metal çubukların, ağaç dallarının aralıklı sıralanmasıyla yapılan parmaklık veya kafes biçiminde araç. 2. Pisliklerin su yollarını tıkamasını önlemek veya havalandırmak amacıyla su yollarının havalandırma çıkışları üzerine konulan kafesli veya parmaklıklı demir. 3. Et, balık, köfte vb. yiyecekleri pişirmekte kullanılan araç, gril: "Izgaranın sokağa verilen bacasından, kızardıkça yağları eriyen köftelerin kokusu vuruyordu dışarıya." -N. Cumalı. 4. sf. Bu araç üstünde pişmiş: "Gün batmadan çok evvel işlerini bitirdikleri için bu saatte meze ve ızgaralardan başka bir şey kalmaz." -R. N. Güntekin. 5. sp. Futbol ayakkabısının altında bulunan iri başlı kabara: "Ötekisinde altından hâlâ ızgaraları sallanan bir futbol ayakkabı eskisi vardı." -S. F. Abasıyanık.

"gril" için örnek kullanımlar

1970'lerin R6'ları kare far, yeni arka farlar, yeni tamponlar ve siyah plastik gril taşıyorlardı. Ayrıca ön sinyaller tamponlara
Kaynak: Renault 6
Daha küçük bir ön far, yeni bir gril, yenilenen arka far (Geri gitme farı dahil) yenilikleri, 82 model 104'te görülebilirdi.
Kaynak: Peugeot 104

Yakın Kelimeler

(Tahmin etmek için bir harf girin)
Vagonmedya.com
2009-2024 © Sözce hakları saklıdır.